Malowanie ogrodzenia krok po kroku – jakie farby i techniki wybrać?

Twoje ogrodzenie przestało zdobić, a zaczyna straszyć? Nie musi to oznaczać konieczności jego wymiany. Często wystarczy odrobina zaangażowania i… farby. Malowanie ogrodzenia to świetny sposób nie tylko na odświeżenie jego wyglądu, ale również na przedłużenie jego trwałości. Jednak jak to robić, aby efekty były zadowalające? Dowiedz się, jak i czym malować ogrodzenie.

Malowanie ogrodzenia – jaką farbę wybrać?

Malowanie ogrodzenia wymaga szczególnego podejścia. Liczy się zarówno rodzaj powierzchni, jak i warunki, na jakie jest narażona. Jakimi farbami do ogrodzeń warto się zainteresować w zależności od tego, z czego wykonany jest Twój płot?

Farby do ogrodzeń metalowych

Jeśli masz ogrodzenie metalowe – stalowe, ocynowane, aluminiowe – wybieraj farby o właściwościach antykorozyjnych. Dobrym pomysłem może być zastosowanie gruntoemalii – to produkt 2 w 1, który łączy właściwości gruntu z farbą nawierzchniową. Zapewnia oszczędność czasu i wygodniejsze malowanie. Można też pomalować ogrodzenie najpierw podkładem antykorozyjnym, a następnie wybraną farbą nawierzchniową. Farba powinna być elastyczna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Farby do ogrodzeń drewnianych

W przypadku ogrodzeń drewnianych sprawdzi się właściwie każda farba do drewna na zewnątrz. Może to być np. emalia chlorokauczukowa, olejna, olejno-ftalowa lub łatwa w stosowaniu akrylowa. Niektórzy wybierają farby okrętowe ze względu na ich wyjątkową odporność, inni wolą lakierobejce, którymi zabezpieczają drewno i podkreślają jego naturalne walory.

Farby do ogrodzeń betonowych

Ogrodzenia betonowe również można malować. W tej roli sprawdzają się np. farby akrylowe lub chlorokauczukowe. Przed malowaniem ogrodzenia upewnij się, czy dany produkt nadaje się do powierzchni nasiąkliwych, takich jak beton. Jeśli nie chcesz zmieniać kolorystyki ogrodzenia, zamiast farby możesz wybrać impregnat hydrofobowy, który przedłuży jego trwałość.

Koniecznie przeczytaj:  Jak urządzić altanę w środku – aranżacja wnętrza altany ogrodowej krok po kroku

Malowanie ogrodzenia – jaką techniką?

Jak malować ogrodzenie? Istnieją trzy główne techniki nakładania farby:

  • pędzel – klasyczna metoda, świetna do malowania szczelin i zakamarków, szczególnie w ogrodzeniach z ozdobnym kutym wzorem, ale wymaga cierpliwości i nie jest najlepsza do dużych powierzchni;
  • wałek – prosta i szybka metoda malowania dużych, płaskich powierzchni, sprawdza się przy wielu ogrodzeniach metalowych i drewnianych;
  • natrysk – metoda stosowana przez profesjonalistów; farba jest nanoszona specjalnym pistoletem, co przy odpowiednich umiejętnościach daje równe, cienkie warstwy, a praca jest szybka.

Większość farb do ogrodzeń nadaje się do aplikacji każdą z tych metod, ale uwaga – do malowania natryskowego najczęściej farba musi być odpowiednio rozcieńczona. Zawsze kieruj się wskazaniami producenta, aby zapewnić sobie optymalne rezultaty.

Malowanie ogrodzenia metalowego wałkiem

Malowanie ogrodzenia krok po kroku

Udane malowanie ogrodzenia to nie tylko właściwa farba i technika. To również procedura. Jak powinna wyglądać?

  1. Upewnij się, że warunki są odpowiednie. Unikaj upałów – optymalna temperatura do malowania to 15–25°C, a słońce nie powinno świecić bezpośrednio na malowane powierzchnie. Upewnij się też, że nie będzie padać ani mocno wiać!
  2. Zabezpiecz teren. Użyj folii malarskiej do osłony roślin i podłoża.
  3. Przygotuj powierzchnię. Upewnij się, że jest czysta i sucha usuń pozostałości starej farby, jeśli nie trzyma się podłoża. Przed malowaniem ogrodzenia należy też usunąć ogniska korozji, wykwity, mchy, porosty i inne niepożądane elementy.
  4. Nałóż grunt. Jeśli nie używasz gruntoemalii, najczęściej należy zacząć od podkładu o właściwościach dopasowanych do danego typu podłoża.
  5. Maluj wzdłuż słojów lub kierunku ogrodzenia. Zawsze równomiernie, bez nadmiaru farby.
  6. Zrób przerwę techniczną na wyschnięcie. Odczekaj tyle, ile zaleca producent (najczęściej 6–12 godzin).
  7. Nałóż drugą warstwę. Dzięki niej kolor będzie intensywniejszy, a powłoka trwalsza.
Koniecznie przeczytaj:  Groszek pachnący - uprawa i wysiew pachnących nasion w ogrodzie

Pamiętaj, że pełne utwardzenie powłoki może nastąpić dopiero po kilku dniach. Do tego czasu postaraj się chronić ogrodzenie przed niekorzystnymi czynnikami. Dzięki temu efekt będzie trwały.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *